WordPress: najlepsza platforma do uruchomienia własnej strony internetowej
Od kiedy tylko w Internecie pojawiły się systemy CMS (Content Management System), pozostało kwestią czasu, aż wyłoni się kilku liderów. Tworzenie stron internetowych przestało być już zajęciem trudnym, żmudnym i czasochłonnym, kiedy to w edytorach typu HTML pisało się mozolnie kawałki kodu, które tworzyły tabelę, obrazy czy akapity.
Dziś sprawa ma się nieco inaczej i zakładanie własnej strony jest zajęciem dużo prostszym. Dzięku temu, że powstały znakomite systemy CMS, możemy uruchomić witrynę w krótkim czasie i w zasadzie nie wkładając w to wielkiego wysiłku.
Strony internetowe WordPress to obecnie bardzo popularny trend.
Uzyskane rezultaty na pewno będą dobre, biorąc pod uwagę fakt, że właśnie WordPress jest doskonale zoptymalizowany, szybki i często aktualizowany.
Dlaczego akurat WordPress dla stron internetowych?
Oprócz WP na rynku dostępnych jest wiele systemów, jak np. Joomla!, Drupal, czy Wix. Gotowe rozwiązania są czesto korzystne jeśli chodzi o uruchomienie własnej strony, ponieważ można zrobić to szybko i bez pomocy fachowca.
WordPress jest rozwijany od wielu lat i regularne aktualizacje sprawiają, że odpalone na nim strony dobrze się indeksują, są szybkie i łatwe we wprowadzaniu zmian.
Jeszcze niedawno, aby wprowadzić nowe elementy na stronie, potrzebny był webmaster, który aktualizował stronę, obrazy, galerie i nowe elementy. Dziś jest inaczej, i każda osoba, która uruchomi stronę na silniku WP może robić to samodzielnie w intuicyjnym i prostym panelu administracyjnym.
WordPress dobrze się pozycjonuje
Ważnym aspektem każdej osoby, która uruchamia własną stronę jest pozycjonowanie. Bez tego elementu, trudno będzie pozyskać nowych gości na stronie, a bez gości na stronie sam fakt istnienia strony jest wątpliwy. Po co bowiem witryna, której nikt nie może odszukać ani z niej nie korzysta?
Dlatego tak ważnym elementem jest pozycjonowanie oraz działania SEO. WordPress w tym aspekcie jest bardzo dobrze napisanym silnikiem i dzięki temu jego pozycjonowanie jest względnie przyjemne. Warto tutaj wyróżnić dwa rodzaje działania: on-page oraz off-page. Jeśli chodzi o te pierwsze, on-page, są to działania lokalne na stronie (SEO), które pozwolą stronie uzyskać lepszą widoczność. Są to między innymi takie elementy, jak nagłówki, meta tagi, słowa kluczowe, obrazy czy długość tekstu i słowa kluczowe. Działania off-page to pozyskanie linków, które powiedzą wyszukiwarkom, że warto na naszą stronę zaglądać.
WordPress to obecnie najbardziej popularny CMS
Na systemie WordPress stoi obecnie najwięcej stron internetowych. Według serwisu W3Techs WordPress stanowi obecnie aż 43% rynku stron internetowych i jest na nim postawione około 455 milionów stron. To badrzo dobry rezultat. Według serwisu WebsiteSetup, zaraz po WP drugie miejsce zajmuje system Wix (płatny), Squarespace oraz Joomla!. Udział w rynku systemu Joomla!, który kilka lat temu był bardzo popularny, cały czas spada. Wpływ na to może mieć kiepska dostępność motywów graficznych oraz trudność ze skonfigurowaniem świeżej instalacji przez nowicjuszy.
WordPress prosty i łatwy w obsłudze nawet dla początkujących
Wspomniany CMS Joomla! jeszcze kilka lat temu był bardzo popularny. Obecnie jest jednak inaczej na rzecz WordPress-a. Wynika to chyba z faktu, że WP po prostu jest łatwy w obsłudze. Nawet osoba nie mająca nigdy wcześniej styczności z budową stron, w kilka chwil poradzi sobie z obsługą WordPressa i dodawaniem nowych treści. Również wybór szablonów graficznych (płatnych i darmowych) jest wręcz ogromny i każdy znajdzie coś dla siebie. Sama instalacja szablonu również jest łatwa, co w przypadku innych CMS-ów nie jest aż tak oczywiste.
WordPress to wiele dodatków, pluginów i motywów graficznych
Kolejna kwestia to wszelkiego rodzaju dodatki i pluginy, które pozwalają łatwo i szybko rozszerzyć funkcjonalność witryny. Tutaj z pomocą przychodzą „Pluginy”. W repozytorium WordPress-a jest ich niezliczona ilość i pozwalają na dosłownie wszystko. Od uruchomienia własnego forum dyskusyjnego, galerii zdjęć, po sklep internetowy i wiele, wiele innych. To właśnie Pluginy pozwalają w dowolny sposób ukształtować własną stronę i zwiększyć jej funkcjonalność w kilka chwil!
Sklep internetowy? Nie ma sprawy! WordPress sobie z tym poradzi
WP to również nie lada gratka dla tych, którzy chcą w Internecie po prostu sprzedawać. Osoba taka ma dwie główne opcje do wyboru: albo postawić na gotowe, dedykowane rozwiązania sklepów, jak np. Shoper, albo samodzielnie próbować uruchomić sklep i go skonfigurować. Pierwsza opcja ma to do siebie, że jest łatwa i prosta, natomiast droga.
Samodzielnie uruchomienie sklepu na WordPress np. przy pomocy pluginu WooCommerce jest to opcja o wiele tańsza, natomiast dla osób początkujących może być to zadanie zbyt trudne. Warto wówczas zwrócić się do firmy, która zajmuje się zakładaniem sklepów internetowych na WordPress i WooCommerce. Tutaj polecam WPKINGZ.
Dziesięć zalet WordPressa – dlatego warto uruchomić na nim własną stronę
- Jest łatwy w instalacji
- Dobrze się pozycjonuje
- Tysiące szablonów graficznych do wyboru
- Tysiące znakomitych pluginów
- Możliwość uruchomienia sklepu
- Łatwy w edycji
- Wygodny edytor tekstu
- Regularne aktualizacje
- Bezpłatny
- Rozwijany od wielu lat
Czy WordPress ma jakieś wady? Trudno powiedzieć. Za pewne ma, ale bardzo trudno się ich doszukać.
Jak uruchomić stronę na WordPress w 10 szybkich krokach
- Pobierz paczkę instalatora ze strony WordPress.org
- Rozpakuj plik zip
- Wrzuć wszystkie pliki na swoje konto hostingowe
- Stwórz bazę danych i uruchom instalator
- Zaloguj się do panelu
- Skonfiguruj witrynę
- Załaduj motyw graficzny
- Ustaw meta tagi i dane SEO
- Dodaj stronę do wyszukiwarki Google
- Rozpocznij pozycjonowanie
Jak widać uruchomienie własnej strony nie musi być bardzo trudne. Wystarczy odrobina wolnego czasu i chęci!
Podsumowanie
WordPress to lekki, szybki, najbardziej popularny na rynku system CMS do szybkiego uruchamiania stron internetowych. Warto na niego postawić!
Jeśli chcesz uruchomić własną stronę, polecam WPKINGZ.NET.
—
Krzysztof Oleszko
Webdesigner w firmie websiteManagement
Najnowsze komentarze